2018 All-Star Teams / Results

2018 TEAMS:

8U
Players: Kaitlin Crossett, Sullivan McLaughlin, Evelynn Swartzlander, Brooke Engelhardt, Nyla Cooley, Kathleen Lane, Breezy Laurent, Madeline Ferrier, Molly McAndrews, Brooklyn McKie, Sydney Neely, Ella Sabosky
Manager: Hank Crossett
Coaches: Deanna McLaughlin, Brad Swartzlander, Rick Engelhardt

10U Gold
Players:
Ace Anderson, Maggie Green, Jacynda Lindsay, Sienna Mayer, Kalista McMillon, Charli Pages, Vanessa Rodriguez, Hina Usuda, Taryn Walker, Allie Stevenson
Manager: Eric Stevenson
Coaches: T.D. Mayer, Matt McMillon, Jim Walker, Rob Green

10U Silver
Players:
Daniella Benjamin, Elissa Campos, Hailey Falkner, Ava King, Isabella Leguizamon, Finley McAndrews, Marilyn McCaverty, Lily Moser, Emma Stevens, Cadee Baird, Myleah Cooley
Manager: Jenny Connot
Coaches: Joe Benjamin, Jonathan McCaverty, Gerado Campos

12U
Players:
Sammie Kleiger, Alyssa King, Macey Cochran, Katie Mackechnie, Caroline Mackechnie, JuJu O’Brien, Leyla Harvey, Molly Myerchin, Hailey Wantz, Emily Hakanen, Maleah McCarther, Abigail Ouaknine
Manager: Jody Kleiger
Coaches: Bruce Cochran, Dan Mackechnie, Chris King, Steve Cleland

 

2018 RESULTS:

Torrance Tune-Up: May 18-20
8U
10U Silver
12U

Redondo Beach “War at the Shore” All-Star Tournament: May 26-29
8U – Runner-Up
10U Silver

La Mirada All Star Tournament: May 26-29
10U Gold
12U – Semifinalist

Camarillo “Jessica Mendoza” All-Star Tournament: June 1-3
8U – Champions
10U Gold – Semifinalist
10U Silver
12U

Santee “Bring on the Heat” All-Star Tournament: June 8-10
10U Gold – Runner-Up
10U Silver
12U

Laguna Niguel “Sea Country Classic” All-Star Tournament: June 15-17
8U – Champions
10U Gold
10U Silver
12U

District Tournament: June 22-24
8U – Qualified for State
10U Gold – Runner-Up, Qualified for State
12U – Qualified for State

Escondido Freedom Tournament: June 29 – July 1
10U Gold

State Championships: July 6-8
8U
10U Gold – Qualified for Nationals
12U

Western National Championships: July 30th – August 5th
10U Gold – Placed 13th